Posljednji dan tečaja govorili smo o obrnutoj učionici i igrifikaciji u nastavi te smo prezentirali svoje ideje dnevnih priprema s fokusom na upravljanje razredom.
5 koraka do implementacije učenja temeljenog na igrama:
1. Odrediti svrhu učenja temeljenog na igri
2. Igrajte igru sami, pazeći da je usklađena s ciljevima učenja
3. Osigurajte da ispunjava očekivanja roditelja
4. Posvetite vrijeme dosljednoj igri u razredu
5. Procijenite napredak tijekom igre, informirajući upute
Model obrnute učionice (engl. flipped classroom):
Olakšajte i inspirirajte učenje i kreativnost učenika
Učitelji koriste svoje znanje o predmetima, poučavanju i učenju te tehnologiji kako bi olakšali iskustva koja unaprjeđuju učenje učenika, kreativnost i inovacije u okruženju licem u lice i virtualnom okruženju.
a. Promicanje, podrška i modeliranje kreativnog i inovativnog razmišljanja i inventivnosti
b. Uključite studente u istraživanje stvarnih pitanja i rješavanje autentičnih problema pomoću digitalnih alata i resursa
c. Promovirajte razmišljanje učenika pomoću alata za suradnju kako biste otkrili i razjasnili konceptualno razumijevanje i razmišljanje, planiranje i kreativne procese učenika
d. Modelirajte izgradnju suradničkog znanja uključivanjem u učenje sa studentima, kolegama i drugima u licem u lice i virtualnim okruženjima
Četvrti dan tečaja govorimo o uporabi tehnologije u nastavi i uspostavljanju pozitivne razredne atmosfere.
U 21. stoljeću tehnologija je potpuno revolucionirala način na koji živimo svoje živote. Tehnologije je ponovno izmijenila način na koji radimo, učimo, kupujemo i kako se zabavljamo (Andain & Murphy, 2008). Napredna tehnologija i svi oblici digitalnih medija potpuno su integrirani u moderno društvo i sastavni su aspekt života učenika 21. stoljeća, bilo da se radi o načinu na koji uče, rade ili se čak druže (Andain & Murphy, 2008). Uz trenutni pristup širokom spektru informacija putem interneta, pametnih telefona i drugih uređaja, današnji studenti su digitalni učenici i prilagodit će se tehnološkim promjenama daleko lakše od bilo koje generacije unaprijed (PPRC, 2010). Učenici 21. stoljeća navikli su na česte promjene u tehnologiji i pozdravljaju sve tehnološke inovacije kakve se događaju (PPRC, 2010).
ARCS model motivacije za učenje:
1. Pozornost:
koristite humor,
učenje putem postavljanja pitanja (engl. inquiry based learning),
koristite vizualne i auditivne podražaje
na različit način prezentirajte sadržaje
2. Značaj:
gradite na temelju postojećeg znanja i vještina
ima li smisla gradivo danas?
hoće li biti korisno u budućnosti?
ponuditi mogućnost izbora zadatka
3. Samopouzdanje
ponuditi manje, ostvarive ciljeve
osnažiti učenike da mogu uspjeti
davanje pozitivne povratne informacije
učenici znaju da je njihov uspjeh njihova zasluga
4. Zadovoljstvo
učenje nagraditi
dijeliti zaslužene ocjene
stvoriti mogućnosti da se znanje upotrijebi
Kako biti digitalni učitelj?
Ključne točke koje treba slijediti:
Upravljanje vremenom
Budite organizirani u svom podučavanju
Izmjerite uspjeh
Budite svrsishodni
Pronađite mentora
Uvijek učite
Razmislite o svom učenju
Povećajte osobnu mrežu za učenje
Stvaranje nastavnih datoteka
Budite otvoreni
Korisna poveznica:
Salto Youthhttps://www.salto-youth.net/ platforma je gdje različite organizacije i udruge promoviraju i podržavaju rad mladih i nude stručna usavršavanja, alate i strategije za osobni razvoj. Učitelji se mogu prijaviti i sudjelovati u edukacijama diljem Europe (i šire), a organizatori pokrivaju troškove putovanja, smještaja i kotizacije za pojedino stručno usavršavanje. Nakon registracije, moguće je pretraživati edukacije koje se nude, ispuniti kratku prijavu i sudjelovati.
Treći dan tečaja bavimo se univerzalnim smjernicama za upravljanjem razredom. Kroz rasprave, vlastite primjere i razmjenu ideja došli smo do nekoliko korisnih smjernica.
dozvolite učenicima kreirati razredna pravila
dokumentirajte razredna pravila
budite dosljedni
izbjegavajte kažnjavanje cijelog razreda
budite prijateljski nastrojeni
potaknite inicijativu učenika
budite velikodušni s pohvalama
ponudite alternative za taktilno učenje (stanice, projekti, neverbalna komunikacija)
Drugi dan tečaja razmatrali smo temu kroz rasprave i razmjenu iskustva učitelja.
Započeli smo s pitanjem zašto učiteljima trebaju stručna usavršavanja? Temu upravljanja razredom, proučavali smo već na fakultetu, a zatim se kroz različita stručna usavršavanja znanje nadograđuje i iskustvom. Raazmjenom ideja dolazimo do novih činjenica i spoznaja, koje lakše možemo upotrijebiti u svakodnevnoj nastavi. Više je rečeno u videozapisu, a sažetak je opisan niže:
poučavanje uz tehnologiju: učenici danas vole učiti online, uz videozapise i prezentacije, a odvojiti tehnologiju od obrazovanja danas je gotovo nemoguće. Zbog toga je učenje o novim tehnologijama neophodan dio stručnog usavršavanja učitelja.
bolje tehnike vrednovanja: holistički pristup vrednovanju, ne samo akademskog znanja već i međupredmetnih tema
nove strategije poučavanja: samovrednovanje za pronalaženje najprikladnijih strategija za poboljšane vještine i sposobnosti
poboljšanje posebnih vještina poučavanja (engl. soft skills): ne samo za prenošenje znanja, već i vještine organizacije, upravljanja
pomaže kreirati inkluzivne prostore učenja: za integraciju različitih tipova učenika, od socijalnih problema do onih s teškoćama u učenju. Bitno je senzibilizirati se u skladu s potrebama učenika te biti svjestan da postoje različiti problemi kod različitih učenika.
poboljšava postignuća učenika: kroz vlastito usavršavanje, dobro educiran nastavnik spreman je odgovoriti na potrebe učenika te tako utjecati na njihova bolja postignuća
pruža potrebnu podršku učenicima: učitelj preuzima ulogu slušača i savjetnika te pruža podršku učenicima, te ostvaruje suradnju s nadležnim tijelima u slučaju osjetljivih pitanja
pomaže osvježiti postojeće znanje: osnažuje učitelje u znanjima i konceptima
stvara mogućnosti vršnjačkog učenja: upoznavanje kolega, razmjena iskustva, uzajamno učenje za formalno i neformalno učenje
Razmjenom iskustva s kolegama, raspravili smo o problemima s kojima se suočavaju danas nastavnici, škole i kako ih nastoje rješavati.
Što je upravljanje razredom (engl. classroom management)?
Upravljanje razredom može se definirati kao radnje koje učitelji poduzimaju kako bi uspostavili i održali okruženje koje potiče akademska postignuća učenika, kao i njihov društveni, emocionalni i moralni rast. Drugim riječima, cilj upravljanja razredom nije red radi reda, već red radi učenja.
Predviditeponašanjesvojihučenika kroz dobronapisane dnevne pripreme.
Uspostavitestandardeponašanja.
Modeliranjeponašanja
Modeliranjeidealnogponašanjaučiučenikekakosepravilnoponašatiuokruženjuučionice.Tomožeuključivatipristojnoobraćanjedrugima,kaoštosudrugoosobljeiučenici,držanjeelektronikeizvanvidokrugatijekomnastavnogsataimirnorješavanjesukoba s poštovanjem prema drugima.
Na mobilnosti u Budimpešti, učiteljica Tea Horvatić pohađa strukturirani tečaj o upravljanju razredom (engl. classroom management). Prvi dan bio je namijenjen umrežavanju s ostalim sudionicima, razgledavanju grada i prigodne aktivnosti.
Na tečaju sudjeluju sudionici iz Italije, Slovačke, Poljske i Hrvatske, a sama nastava održava se u centru Budimpešte.
U nastavku je galerija slika razgledavanja znamenitosti grada: