petak, 22. prosinca 2017.

European Schoolnet i Hrvatska

Hrvatska je postala članicom European Scoolnet-a.
European Schoolnet je mreža 34 europskih ministarstva obrazovanja, a smještena je u Briselu. Kao neprofitnoj organizaciji, cilj joj je inovacija poučavanja i učenja i uključivanje minstarstva obrazovanja, škola, nastavnika, istraživača i partnera u industriji.


Između ostalog, pružaju podršku školama u Europi pri transformaciji procesa obrazovanja za 21. stoljeće i digitalna društva, primjenjujući standarde za 21.stoljeće za inkluzivno obrazovanje. Na poveznici moćete pronaći smjernice za okruženja učenja:






četvrtak, 21. prosinca 2017.

Poziv na Erasmus+ radionice

Dragi kolege i kolegice, Čast nam je pozvati vas na Erasmus+ radionice za nastavnike u OŠ Strahoninec od 8. do 10. siječnja 2018. U sklopu Erasmus+ KA1 projekta “Korak do škole budućnosti”* i “Iskorak u budućnost”* naši nastavnici odlazili su na stručna usavršavanja u Europi, a u siječnju održavaju besplatne radionice za sve zainteresirane nastavnike u Međimurju i regiji.
Radionice su namijenjene svim nastavnicima osnovnih i srednjih škola, te vrtića a posebice onima koji se bave Erasmus+ projektima. Kroz radionice voditelji će podijeliti svoje iskustvo nakon mobilnosti s ostalim nastavnicima, a cilj nam je motivirati ostale škole za Erasmus+ program i prijave na nove natječaje Agencije za mobilnost i programe EU.
● Svi sudionici će dobiti potvrdu o stručnom usavršavanju.
● Za registraciju potrebno je ispuniti digitalni prijavni obrazac na poveznici: https://goo.gl/forms/GYKlpm1DJRfgbyAm2

Koordinatorica projekta „Iskorak u budućnost“*: Tea Horvatić
Ravnateljica OŠ Strahoninec: Jelena Okun
Popis i opis radionica:
1. Kooperativna metoda, 8. siječnja 2018. (8-11h)
● Kooperativnom metodom učenja polaznici će kritički promišljati o procesu i načinu vrednovanja postignuća učenika.
○ Iskustvo tečaja iz Islanda 2017.
○ Voditeljice: Katica Mikulaj Ovčarić, učiteljica tehničke kulture, učitelj savjetnik i Marina Mrazović, učiteljica likovne kulture, učitelj mentor
○ Radionica namijenjena svim nastavnicima osnovnih i srednjih škola.
○ Trajanje: 3 sata.
2. eTwinning i Twinspace, 9. siječnja 2018. (8-10h)
● Upoznavanje s eTwinning platformom i registracija na portal.
● Naučiti kako osnovati projekt ili se pridružiti projektu.
● Upravljanje projektima i rad na TwinSpace-u.
● Razvijanje digitalnih kompetencija nastavnika.
○ Voditelj: Tea Horvatić, učiteljica engleskog jezika, učitelj mentor
○ Sudionici mogu donijeti svoj tablet ili laptop na radionicu.
○ Radionica je namijenjena svim nastavnicima osnovnih i srednjih škola.
○ Trajanje: 2 sata
3. Zdravi učitelji, zdrava škola, 9.siječnja 2018. (10-11h)
● Saznati o pravilnoj prehrani, životu bez stresa, kretanju i tjelesnoj aktivnosti te kako one pomažu da postanemo zdraviji.
○ Voditelj: Siniša Trajbar, profesor TZK
○ Iskustvo iz tečaja u Španjolskoj 2017.
○ Predavanje je namijenjeno svim nastavnicima osnovnih i srednjih škola.
○ Trajanje: 1 sat.
4. Web 2.0 alati, 10. siječnja 2018. (8-10h)
• upoznati se s pojedinim Web 2.0 alatima;
• naučiti kako koristiti pojedine alate;
• razvijati digitalne kompetencije nastavnika
o Voditelji: Tamara Vidović, učiteljica engleskog jezika, učitelj mentor i
Snežana Nedelkovska, profesorica njemačkog jezika
o Iskustvo tečaja u Portugalu 2017.
o Radionica je namijenjena svim nastavnicima osnovnih i srednjih škola.
o Sudionici mogu donijeti svoj tablet ili laptop na radionicu.
o Trajanje: 2 sata.
*Sufinancirano sredstvima programa Europske unije Erasmus+

ponedjeljak, 18. prosinca 2017.

MeTP alat za procjenu digitalnih kompetencija

Centralna služba eTwinninga osmislila je pilot-program (MeTP) koji je testiran 2015. godine kao eksperiment za upotrebu reflektivnih alata i procesa. Ovaj mehanizam za praćenje napretka razvoja digitalnih i pedagoških kompetencija eTwinnera služi za procjenu digitalnih kompetencija nastavnika.
Više pročitajte na poveznici eTwinninga:

četvrtak, 14. prosinca 2017.

Prijava za "Želim stablo" natječaj

Prijavili smo se u projekt Profil-Kletta Želim stablo gdje ćemo s Micro:bitovima uzgajati začinsko bilje. Pročitajte više o našoj ideji i ako vam se sviđa, kliknite da vam se sviđa!

Već duže vrijeme razmišljamo o uređenju kutka u našoj školi u kojem bismo uzgajali aromatsko i začinsko bilje. Učenici svih uzrasta bi, prije svega, upoznali najčešće aromatične i začinske biljke, a kuharice bi ih mogle iskoristiti u pripremanju zdravih obroka. Prije nego krenemo u nabavku većih količina sjemenki i tla htjeli bismo prethodno, na manjem uzorku, ispitati koje je tlo i koja količina vlage najidealnija za klijanje, a kasnije i za rast biljke. Također nam je važno i odrediti vole li ove biljke veći ili manji intenzitet svjetlosti te podnose li propuh. Tako bismo mogli pronaći najidealnije mjesto gdje bismo držali i njegovali biljke. Također smo čuli da vrsta glazbe i njezina jačina utječu na rast biljaka, što nama zvuči nevjerojatno, stoga bismo htjeli pratiti i taj faktor te doći do novih spoznaja. Micro:bit bismo koristili u svim etapama našeg istraživanja, od praćenja vanjskih faktora do prikaza rezultata. U ovom projektu će učenici viših i nižih razreda u sklopu nastave prirode i biologije, engleskog jezika i informatike, izvannastavnih aktivnosti i satova razrednika brinuti o zasađenim biljkama i voditi dnevnike opažanja na hrvatskom i engleskom jeziku. Micro:bitovi će nam pomoći pri doziranju količine vode koje biljke dobivaju, mjerili bi količinu svjetla i puštali glazbu biljkama. Navedeni projekt mislimo ostvariti i na eTwinning platformi u sklopu našeg Erasmus+ projekta „Iskorak u budućnost“, a rezultate podijeliti na web stranici TwinSpace te na društvenim mrežama.

četvrtak, 7. prosinca 2017.

iPad aplikacija Words i Osmo

Učiteljice Tea Horvatić i Tamara Vidović su na ŽSV engleskog jezika isprobale Osmo i iPad aplikaciju Words. Uistinu motivirajuće i zabavno za učitelje, a kamoli tek za učenike!



Rubistar - stranica za izradu kritrerija vrednovanja

Tijekom boravka na Islandu, naše učiteljice su otkrile odličnu stranicu za jednostavno i brzo kreiranje kriterija ocjenjivanja: http://rubistar.4teachers.org/index.php

petak, 1. prosinca 2017.

Kreativnost: međunarodna likovna kolonija

Potičemo kreativnost naših učenika, a jučer su sudjelovali na međunarodnoj likovnoj koloniji s učiteljicom Marinom Mrazović.

četvrtak, 9. studenoga 2017.

U međuvremenu Borgarnes se zabijelio. :) Snijeg ovdje zapravo i nije toliko česta pojava, ali ovaj put je prekrio ceste, zaledio obalu i mislim da morate sami procijeniti koliko je zapravo lijepo boraviti u takvom prekrasnom okruženju.


Danas smo radili radionicu kooperativnog učenja te kritičkog promišljanja u procesu vrednovanja učenika. Pojam kooperativnog učenja predstavlja metodu u kojoj radimo u malim grupama, a svaki od nas odgovoran je za učenje ostalih. Isto tako na taj način postižemo veću razinu mišljenja i potičemo kritičko mišljenje. U svakoj grupi podjeljene su nam uloge: organizatora, reportera, voditelja materijala (osoba koja prikuplja sve potrebne informacije vezane uz postavljeni zadatak), voditelja vremena i harmonizera (potiče i ohrabljuje sve u grupi na bolji rad).


srijeda, 8. studenoga 2017.

Učiteljica tehničke kulture Katica Mikulaj Ovčarić i ja trenutno smo na Islandu, točnije u mjestu Borgarnes gdje sudjelujemo na tečaju "Creative and Diverse Assessment Methods of Education in the 21st Century".
Osim toga razgledale smo i posjetile glavni grad Reykjavik, Golden Circle i najposjećeniju atrakciju na Islandu Blue Lagoon. To je umjetna laguna koja se hrani vodom iz obljižnje geotermalne elektrane, a temperatura vode u području kupanja iznosi 37-39 stupnjeva.

Golden Circle sastoji se od tri jednako zadivljujuće lokacije u jugozapadnom djelu Islanda: Gullfoss, Geysir i Nacinalni park Thingvellir.
Sveukupno na tečaju sudjeluju učitelji iz Španjolske, Portugala, Latvije, Slovenije, Finske. Glavna tema započela je kreativnim radionicama gdje smo navodili razlike formativnih i sumativnog vrednovanja, te međusobno izmjenjivali iskustva kako i što koristimo u školi na našem nastavnom satu.



Radionica: Kooperativno učenje

Radionica kooperativnog učenja. Podijeljeni smo u skupine po pet članova. Svakom od člana skupine dodijeljena je uloga. Jedan član je zadužen za organizaciju rada, drugi za izvještavanje, treći za pridržavanje vremenskih rokova pojedinih dijelova zadataka, četvrti za prikupljanje materijala, a peti za ohrabrivanje i poticaj u radu. Nakon završetka prezentirali smo svoj rad.



ponedjeljak, 6. studenoga 2017.

Prvi dan tečaja na Islandu

Danas je prvi dan tečaja na Islandu "Assessment for learning Creative and diverse assessment methods for education in the 21st century“.
Učenje o kooperativnoj metodi.



subota, 4. studenoga 2017.

Znamenitosti Islanda

Učiteljica likovne kulture Marina Mrazović i učiteljica tehničke kulture Katica Mikulaj Ovčarić stigle su u Island gdje će pohađati tečaj u sklopu projekta "Assessment for Learning". Prije početka tečaja posjetile su neke od atrakcija Islanda.

Gejzir Strokkur: https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/22729196_10154980837371297_6500090638870153675_n.jpg?_nc_cat=0&oh=958c433408fc01a4c2f065946c622d37&oe=5BB50756

Golden Circle:

utorak, 24. listopada 2017.

Europski tjedan programiranja

U listopadu smo obilježili europski tjedan programiranja na satovima engleskog jezika, informatike, eTwinning grupi i DOD-u engleskog jezika. U nižim razredima istraživali smo što je to programiranje i naučili neke osnovne koncepte pomoću igre Cody Roby. U višim razredima također smo igrali igru Cody Roby, ali smo istražili primjenu programiranja u nekim popularnim aplikacijama poput QuiverVision za uvećanu stvarnost i Kahoot.it za kvizove. Na dodatnoj nastavi i eTwinning grupi, učenici su programirali pomoću Code.org/Minecraft
Osim toga, naši informatičari su uspješno održali radionicu s Micro:bit -ovima mlađim učenicima i pri tome mnogo naučili.
Organizatorice događaja bile su učiteljica informatike, Vesna Mikulić i učiteljica engleskog jezika, Tea Horvatić.
width="320" />


Fotografije radionice s micro:bit pogledajte na web stranici škole:

srijeda, 18. listopada 2017.

Digitalno građanstvo

Poster o novom digitalnom građanstvu, dostupan je na ISTE stranicama, a informira o odgovornom digitalnom ponašanju. Preuzmite ga na:

The New Digital Citizenship: Empower Proactive Digital Learners [Classroom poster]: Digital citizens are learners who use their technology-driven powers conscientiously — and with empathy — to help make the world a better place.

Digitalni građani su učenici koji koriste svoje moći uz tehnologiju savjesno - i s empatijom - kako bi svijet postao bolji.


srijeda, 11. listopada 2017.

Micro:bit u nastavi

Krenuli smo do škole budućnosti s Micro:bitom. Jučer su naše učiteljice Vesna Mikulić, Katica Mikulaj Ovčarić, Nataša Pongrac i Tea Horvatić sudjelovale na edukaciji u Tehnološko inovacijskom centru Međimurja. Edukaciju je vodio g. Goran Levačić iz udruge MIS. Na edukaciji smo naučili osnove o Micro:bitu, a sada je na redu to znanje prenijeti učenicima.
 


Uz pomoć ove stranice, ideja neće ponestati: https://makecode.microbit.org/projects

ponedjeljak, 2. listopada 2017.

Tečaj na Islandu: Vrednovanje za učenje

Tema tečaja na Islandu je "Assessment for learning Creative and diverse assessment methods for education in the 21st century“. Glavni fokus ovog tečaja biti će kako koristiti vrednovanje kao alat za učenje. Polaznici će ispitati različiti niz metoda vrednovanja uz formativno i sumativno, poput metoda za kreativnije i različite oblike rezultata učenja koji proizlaze iz metoda poučavanja kao što je suradničko učenje. Sudionici će istražiti kako se mogu vrednovati širi setovi vještina i kako interkulturalni pristupi i mješovito učenje (engl. blended learning) može potaknuti širi niz interkulturalnih kompetencija i kreativnosti te kako se one mogu vrednovati.
Osim toga, nastavnici će imati priliku ispitati neke od fleksibilnijih tehnoloških aplikacija za vrednovanje i kako upotrebljavati široki spektar procjena – npr. metode vršnjačkog i samoocjenjivanja, identificiranje intertekstualnosti i promišljanje kako vrednovati kreativnost i meke (engl. soft) vještine. Nastavnici će razmatrati holističko vrednovanje – kako projektno učenje može obuhvaćati širok niz vještina i kompetencija za vrednovanje.

ponedjeljak, 25. rujna 2017.

Započeli smo novi KA1 projekt: Iskorak u budućnost

Započeo je naš novi Erasmus+ KA1 projekt "Iskorak u budućnost" i sve informacije o aktivnostima tijekom projekta možete pratiti na Facebook stranici projekta:

https://www.facebook.com/pg/erasmusKA1strahoninec/posts/

Erasmus+ KA1 Projekt "Iskorak u budućnost" bavit će se poboljšanjem kvalitete OŠ Strahoninec i pripremom učenika i nastavnika za budućnost uz korištenje IKT - nove tehnologije za dobrobit društva, razvoj digitalnih kompetencija, novih metoda poučavanja u formalnom i neformalnom učenju i poticanje kreativnosti. Kroz projekt želimo ispuniti potencijale svakog učenika, od onih s posebnim potrebama do onih darovitih, zbog kojih tragamo za novim metodama poučavanja. Učenike želimo više motivirati za učenje i rad, poticati njihove talente i inovativnost kroz kreativnost, kako bi stekli osnovne vještine i kompetencije i jednoga dana povećali njihovu zapošljivost. Ujedno želimo njegovati toleranciju, interkulturalnost, socijalnu inkluziju i pozitivne stavove za život u EU zajednici svih sudionika kao aktivnih članova društva.

ponedjeljak, 11. rujna 2017.

Facebook stranica Škole

Od rujna smo počeli uređivati i Facebook stranicu škole kako bismo još lakše mogli postavljati obavijesti za naše učenike, roditelje i ostalu zajednicu. Pozivamo Vas da i dalje pratite službene stranice Škole, ali od sada možete nas pratiti i na Facebook stranici:

 https://www.facebook.com/osstrahoninec



Lajkajte i podijelite dalje!

petak, 1. rujna 2017.

Evaluacija projekta "Korak do škole budućnosti"

Mjesec smo do kraja našega projekta te smo proveli evaluaciju među sudionicima i na razini Škole. Na sjednici Učiteljskog Vijeća izloženi su rezultati evaluacije projekta:

petak, 25. kolovoza 2017.

Učionica budućnosti - početne ideje

Tijekom ljetnih praznika imali smo vremena raspravljati i skupljati ideje o Učionici budućnosti koju namjeravamo uspostaviti u našoj školi. Kroz nekoliko sastanaka i online radu na zajedničkom dokumentu, stvorili smo ideju na kojoj ćemo raditi iduće školske godine, a nastavit će se u našem idućem Erasmus+ KA1 projektu "Iskorak u budućnost" koji nam je već odobren.

Što je Učionica budućnosti?


Učionica budućnosti mjesto je projektnog učenja i moderno okruženje za predmetnu nastavu OŠ Strahoninec. Oprema je mobilna stoga ju je moguće prenositi u različite učionice te je na taj način dostupna svima. Kako bi se organizirala uporaba, potrebno je donijeti neka pravila uporabe i raspored korištenja, koji treba biti unaprijed definiran u međusobnom dogovoru nastavnika.

EU prioriteti i Učionica budućnosti


Odgoj i obrazovanje je neophodno, a posebice potrebno s današnjim socio-ekonomskim promjenama u društvu, stoga OŠ Strahoninec aktivno surađuje na projektima koji implementiraju europsku politiku za rast, zapošljavanje, pravednost i socijalnu inkluziju. Jedan od najhitnijih zadataka u EU danas je borba protiv nezaposlenosti, sprečavanje ranog napuštanja škole, povećanje vještina nužnih za zaposlenje i uporaba tehnologija za dobrobit društva. Važno je poticati talente i inovacije mladih. Europa također treba više povezanija i inkluzivnija društva koja omogućuju građanima da imaju aktivnu ulogu u demokratskom životu. Obrazovanje i rad mladih su ključni u promociji zajedničkih europskih vrijednosti, njegovanja socijalne integracije, poboljšavanja interkulturalnog razumijevanja i osjećaja pripadanja zajednici, te sprečavanja nasilne radikalizacije. Erasmus+ je jedan od instrumenata za promociju inkluzije ljudi iz neprivilegiranih pozadina, ali i razvoj socijalnog kapitala među mladima i jačanje mladih da aktivno sudjeluju u društvu, što se posebice može provesti u neformalnom učenju s ciljem povećanja vještina i kompetencija mladih i njihova aktivnoga građanstva. Ovakva investicija u znanja, vještine i kompetencije će biti od koristi za individualce, institucije, organizacije i društvo kao cjelinu, doprinoseći rastu i osiguravajući jednakost, prosperitet i socijalnu inkluziju u Europi i šire.

Erasmus+ i novi projekti


U sklopu Erasmus+ projekta "Iskorak u budućnost" predviđena je suradnja s lokalnom zajednicom oko nabave opreme, konkretnije tableta za nastavu. Naši nastavnici su u sklopu projekta "Korak do škole budućnosti" odlazili na stručna usavršavanja u informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji, razvijanju novih metoda poučavanja i promicanju zdravog života. Na jesen, krećemo s novim projektom "Iskorak u budućnost" u sklopu kojega nam je namjera uspostaviti tzv. "Učionicu budućnosti". Radi se o prostoriji gdje bi mogli biti smješteni tableti, gdje bi se punili i održavali, a koristiti bi ih mogli svi učenici i nastavnici viših razreda prema prethodnom dogovoru i rasporedu. Na taj način, uređaji bi bili korišteni za sve predmete, od hrvatskoga jezika preko stranih jezika, matematike, biologije, kemije, fizike sve do tehničke kulture, glazbenoga i likovnoga. Naš rad bi dobio na kvaliteti i modernizirala bi se nastava.

Tehnologija u nastavu unosi novi potencijal, kroz suradničko učenje i projektnu nastavu, što je moderna nastava 21.stoljeća, a smatramo da učenici OS Strahoninec tako nešto zaslužuju uz stručno vodstvo naših kompetentnih nastavnika. Time ih bolje pripremamo za život i rad, te stječu osnovne digitalne kompetencije koje su uz strane jezike nužne za život i rad u  21.stoljeću.

srijeda, 26. srpnja 2017.

O učenju i mozgu

Metoda učenja i poučavanja "brain-based learning" temelji se  na najnovijim istraživanjima o mozgu, kako mozak uči, uključujući faktore poput kognitivnog razvoja i kako učenici različito uče prema dobi i socijalnom, emocionalnom i kognitivnom sazrijevanju.



Pri tome, nužno je povezivati već naučeno s novim spoznajama, jer poznavanje neke teme pomaže prisjećanju starijeg gradiva obzirom da aktivira kora mozga. Istraživanja su pokazala da pri prepoznavanju neke riječi koju smo nekada čuli, bez obzira što ne znamo njeno značenje, MRI pokazuje pojačanu aktivnost u određenim dijelovima mozga. Stoga je važno na početku sata dati pregled nekih ključnih pojmova važnih za lekciju ili dati učenicima priliku da letimično pregledaju lekciju prije same obrade. Dodatan susret s novim pojmom, dodatno će aktivirati koru mozga. Tako na primjer, napišemo li važne pojmove ili koncepte na ploču prije samog sata obrade, mozak učenika će biti spreman i aktiviran kada se s njima susretne u samoj obradi te će biti spremni za hipokampus, odn. za ponavljanje s novim informacijama s kojima se susretnu na satu.


brain 18

Kada pomažemo učenicima shvatiti pojmove i koncepte o kojima govorimo na satu, oni mogu posvetiti više radne memorije za procesiranje i analizu ideja, stvaranje veza i aktivno procesiranje novih informacija, a manje će memorije biti potrebno za dešifriranje novih pojmova. Jednako tako, ako ponavljamo gradivo u sklopu novog učenja, pohranjene informacije se reaktiviraju. Tu se javlja prilika za veću aktivnost učenika, kroz rješavanje problema, dodavanjem novih pristupa rješavanju problema kroz raspravu i međusobnu suradnju učenika. Da bi riješili neki problem, učenici se moraju služiti naučenim iz memorije i različitih kategorija da bi ih uklopili u nove uvide i situacije.

Rješavanje problema


Kada se vještine i činjenice poučavaju i vježbaju kao dio rješavanja kompleksnih, ali zanimljivih i smislenih problema, učenje je kvalitetnije, a samopouzdanje učenika jače. Davanjem inicijative učenicima i buđenjem njihova interesa o primjeni nekog koncepta i procedura u stvarnosti, dajemo im osjećaj da je učenje korisno i vrijedno njihova truda. To je učenje budućnosti. Štoviše, kada učenici vide vrijednost onoga što "moraju" naučiti, motivirani su za izgradnju osnovnih temelja postizanja osobnih ciljeva u životu.

Učenje istraživanjem i otkrivanjem je motivirajuće, uspješnije i manje stresno kad su učenici upoznati s ciljevima sata. Sudjelovanjem u takvom tipu nastave osim proceduralnog učenja, učenici shvaćaju da imajući stečene vještine i znanja laše rješavaju probleme što učenje čini većim užitkom.
Započnemo li sat provokativnim pitanjem, možemo pridobiti pažnju učenika i pokrenuti raspravu o nadolazećoj lekciji. Na primjer, uvod u lekciju možemo potaknuti pitanjima što učenici predviđaju na koja mogu odgovoriti na različite, kreativne načine u svoje dnevnike. Kad zabilježe svoja predviđanja, uložit će veći interes za učenje o temi da vide jesu li bili u pravu. Pri tome je važno naglasiti na predviđanja ne moraju biti točna, već da imaju priliku isprobavati postavljati pitanja i vidjeti koji je rezultat toga. Njihov mozak će vam biti zahvalan.

Članak djelomično preveden s TeachTought stranice. Puni članak:
http://www.teachthought.com/learning/why-brain-based-learning-means-always-connecting-old-knowledge-with-new/

utorak, 18. srpnja 2017.

Materijali iz Portugala

Nakon povratka nasih uciteljica iz Portugala, dobili smo dozvolu autorice radionice, Egle Vaivadiene da objavimo njenu prezentaciju na nasem blogu i TwinSpace-u.
U nastavku pogledajte prezentaciju o uprabi mobilnih uredjaja u nastavi i s kojim alatima su se susrele nase uciteljice i naucite nesto novo:


Osim mobilnih uredaja, bilo je rijeci i o suradnickom ucenju i rjesavanju problema o cemu mozete pogledati sljedecu prezentaciju:


utorak, 11. srpnja 2017.

Ljetne aktivnosti

Tijekom ljetnih mjeseci bavili smo se uspostavom "Učionice budućnosti" u našoj školi.

Počeli smo pisati plan i projekt što je sve potrebno za uspostavu jedne takve moderne učionice i osmislili smo suradnju s lokalnom zajednicom, prvenstveno Općinom Strahoninec kako bi nam u tome pomogli.

Osim toga, istražili smo tržište uređaja za primjenu u nastavi i pronašli nekoliko modela tableta i laptopa koji bi mogli dobro funkcionirati u našem kontekstu. Kontaktirali smo nekoliko poznatih marki uređaja za savjet i podršku.

U srpnju smo tako dobili priliku se sastati s predstavnikom Acer Hrvatska koji nam je dao tri modela uređaja na korištenje i probu.


Oduševio nas je Acer Travel Mate Spin B1, novi model laptop-tableta vrlo robusne građe, koji je čak i otporan na vodu i obložen materijalom koji štiti od udaraca. Radi u Windows okruženju što je idealno za učenike jer se mogu ulogirati svojim Microsoft računom i s lakoćom koristiti uređaj. Zaslon veličine 13" odgovara radu na tekstu, ali i s multimedijom što je odlična prednost. Cijena je nešto veća, ali to kompenzira boljim performansama i garancijom. Jedini minus koji smo mi mogli pronaći jest što nema stražnju kameru, pa se ne mogu koristiti AR aplikacije ili npr. snimati QR kodovi kao na klasičnom tabletu. Tipkovnica je spojena s ekranom, a može se zakretati 360° te tako uređaj pretvarati iz laptopa u tablet. Uređaj je nešto teži zbog robusne strukture, ali svakako praktičan za učionicu kakvu mi imamo u planu, a to je mjesto gdje se laptopi i tableti posuđuju i nose u različite razrede.

Acer Travel Mate Spin B
Drugi uređaj koji smo isprobali je Acer One 10 laptop tablet s potpuno odvojivim zaslonom od tipkovnice, također radi u Windowsima. Zaslon je nešto manji od prethodnog Travel Mate, ima 10" koje jako dobro nosi. Naime, za rad na tekstu i multimediji odlučan je, a učenici mogu raditi i u paru i još uvijek imati jasan pregled prikaza i teksta. Zahvaljujući manjim dimenzijama, uređaj je lako prenositi i mnogo je lakši, posebice ako se potpuno odvoji od tipkovnice te se koristi kao tablet. Ima dvije kamere, prednju i stražnju te omogućuje rad na različitim AR i VR aplikacijama. Spada u srednji cijenovni razred te je performansama sličan dobrom laptopu za osnovnog korisnika koji radi na tekstu, internetu i multimediji.


Treći uređaj jest klasični Android tablet, Acer Iconia One 10, vrlo lagan, tanak i praktičan, s dvije kamere i odličnim performansama. Ovaj uređaj je bio najjeftiniji od koje smo isprobali i vrlo intuitivan, pogodan za mlađi uzrast učenika koji možda nemaju potrebe raditi na duljinu tekstovima.

Nakon 15 dana probnog korištenja, odlučili smo zatražiti ponude za Acer One 10 jer cijenom i performansama najviše odgovara našem budućem radu u "Učionici budućnosti". Veselimo se narednoj školskoj godini!

petak, 7. srpnja 2017.

IKT i interkulturalnost - DAN ČETVRTI I PETI

Jutro u četvrtak je također bilo ispunjeno radionicama vezanima uz IKT u nastavi i interkulturalnost.
Jedna od  radionica bila je posvećena alatu LINOIT koji ima razne mogućnosti primjene u nastavi.
Isprobavali smo Google Glasses te pomoću aplikacija kao što su Strartracker VC i Aquaruim VR istraživali mogućnosti njihove primjene u nastavi.
'Augmented reality' ili proširena realnost je nešto što je zasigurno zanimljivo i privlačno i učenicima i učiteljima. Alati kao što su Anatomy 4D i Elements 4D mogu se na razne načine iskoristiti u nastavi.
Photo Story 3 for Windows je alat za izradu filmića pomoću slika, slično alatu MovieMaker ali puno jednstavnije.
Pomoću alata AutoCollage moguće je kreirati kolaž od određenog broja slika.
Učitelji u Portugalu mnogo koriste alat Activ Inspire – Studio za interaktivne ploče. Istražili smo mogućnosti alata.
Alat QUIZIZZ iskorišten je za evaluaciju radionica. Vrlo zabavan i koristan alat!

Popodne je prohujalo u  razgledavanju znamenitosti Lisabona. Prvi na listi bio je Spomenik otkrićima, slijedio je Toranj Belem, samostan Sv. Jeronima u kojem se nalazi i grob moreplovca Vasca da Game, a u tom dijelu grada nalazi se i slastičarnica Pasteis de Belem u kojoj se može probati istoimeni tradicionalni portugalski slatkiš. Nakon toga, slijedili su još i katedrala izgrađena u 12. stoljeću te Dvorac Sv. Georga s kojeg se pruža predivan panoramski pogled na grad.

Obilazak smo zaključili u  Time Out u Mercado da Ribeira koje je vrlo veliki i živopisni prostor s mnogo restorana – štandova i stolovima za jelo u sredini.


Petak je bio dan za evaluaciju. Sudionici su podijeljeni u multinacionalne grupe te su zajedno imali zadatak pripremiti nastavni sat vezan uz interkulturalnost koristeći neke od alata koje smo imali prilike upoznati. Sve grupe su vrlo marljivo radile na zadatku i prezentacijom sata pokazale da su ciljevi radionica uspješno ostvareni.

Završna večer i Fado, tradicionalna portugalska glazba zaokružili su tjedan u Portugalu na najljepši mogući način.




Ovaj tečaj i CREF kao organizatora od sveg srca preporučamo svima koji se žele stručno usavršavati na području IKT-a i interkulturalnosti.