četvrtak, 26. travnja 2018.

Zadnji dan IKT tečaja u Parizu

Danas smo se upoznali s aplikacijama Quiver, AR flashcards, HP reveal i Octaland 4D+. Sve su to aplikacije za uporabu ili stvaranje proširene stvarnosti koje omogućavaju 3D ili 4D multimedijsko iskustvo u učenju. Zbog toga su vrlo atraktivne "generaciji-Z" (djeca koja su od svoga rođenja pod utjecajem IKT tehnologija). Aplikacije imaju nebrojene mogućnosti primjene u edukaciji. Mogu se koristiti za zorno poučavanje kemije, povijesti, jezika, medicine, geografije, glazbe i zapravo svih područja i razina školovanja.


Po dobrom starom običaju u poslijepodnevnim satima opet smo lutali pariškim ulicama. Kakvi bismo mi to bili učitelji da posljednji dan nismo posjetili Sorbonu - jedno od najboljih sveučilišta u svijetu. Nakon toga otišli smo do Luxembourškog vrta i posjetili crkvu Saint Sulpice u kojem je smještena radnja slavnog Brownovog romana Da Vincijev kod. Ta je crkva druga po veličini u Parizu, odmah nakon Notre Dame. Time je završilo naše druženje s Parizom koji teška srca napuštamo, ali smo sigurni da ćemo mu se opet jednom vratiti.




srijeda, 25. travnja 2018.

Proširena stvarnost, QR-kod

Danas smo malo zamijenili edukacijsku grupu jer smo mi Louvre obišli već u nedjelju, pa smo se družili s Latvijkama i upoznali i još jednu Hrvaticu, Zlatku, odgojiteljicu iz Zagreba. Saznali smo i da su sve Latvijke profesorice iz umjetničkoga područja - likovne kulture, pjevanja i klavira.

Na edukaciji smo se upoznali s mogućnostima primjene QR-koda u nastavi te smo saznali mnogo novih informacija iako nam je taj koncept već otprije poznat. Do sada nismo vidjeli kako se QR-kod može primijeniti u nastavnoj praksi, međutim sad znamo (i već imamo nove ideje kako ćemo ga primijeniti u nastavnoj praksi). Može se koristiti za ponavljanje, vježbe, izradu kvizova, u principu za stvaranje proširene stvarnosti. QR-kodovi mogu se aplicirati na mape, panoe za ponavljanje, pomoću njih se mogu igrati igre istraživanja, mogućnosti su nebrojene. Najvažnije je da učenici mogu stvarati svoje QR-kodove i sudjelovati u kreativnome procesu aktivno.
Upoznali smo i aplikaciju Actionbound koja služi za stvaranje kvizova, igara, za multimedijske vodiče, interaktivne potrage s elementima proširene stvarnosti. Aplikacija je jednostavna za uporabu, a pruža nevjerojatne mogućnosti stvaranja interaktivnog sadržaja koji podsjeća na igru pa može biti vrlo zanimljiv i motivirajući za učenike.





U popodnevnim satima odvezli smo se do Champs Elyseesa. Taj najvažniji bulevar u Parizu propješačili smo uzduž i poprijeko, posjetili Slavoluk pobjede i vozili se na velikom kotaču Roue de Paris. Sjajno mjesto za fotografiranje širokih panorama Pariza. Voila!




utorak, 24. travnja 2018.

Virtualna učionica - sigurne društvene mreže

Danas smo se upoznali s dvije platforme za stvaranje virtualnih učionica. Isprobavali smo mogućnosti Edmoda i WeSchoola te smo vježbali izradu kvizova, zadataka i anketa. U principu, te su platforme sigurne društvene mreže koje mogu koristiti učitelji u svojim učionicama da bi se povezali s učenicima u virtualnoj učionici i međusobno dijelili digitalne materijale.


Poslijepodne smo opet otišli u istraživanje Pariza. Posjetili smo groblje Pere-Lachaise i grob slavnoga pjesnika i pjevača Doorsa, Jima Morrisona. Nakon toga, zaputili smo se metroom do stanice Anvers gdje smo izašli i posjetili prekrasnu crkvu Sacre Coeur. Zatim smo se uputili na Mont Martre, četvrt umjetnika i tamo uživali u uličnoj glazbi i promatrali likovna djela u nastanku. Kratko smo se zadržali u najpoznatijem kabaretu na svijetu - Moulin Rougeu i time završili razgled grada koji nikad ne spava.




ponedjeljak, 23. travnja 2018.

Počeli smo, počeli - ICT Based Classes, Pariz

Radni dio edukacije (ovaj drugi radni dio koji se tiče upoznavanja Pariza i ne smatram radnim jer je Pariz toliko veličanstven) započeo je danas u 9 sati, nakon obilnog doručka u hotelu Reseda u pariškom kvartu Bagnolete. Smješteni smo u zgradi Les Mercuriales, inače kopiji nekadašnjeg njujorškog WTC-a, iliti Twin Towers. Od sudionika prevladavaju Turci, troje nas je iz Hrvatske (upoznali smo i kolegicu Anitu Lasić, rođakinju slavnoga Frane Lasića). Ima i dvije sudionice iz Latvije, no one nisu u našoj grupi.
Kolegica Anita je sjajna, proveli smo čitav dan zajedno, ručali u blizini Eiffelovoga tornja, obišli tu veliku antenu, pokušali ući u vojni muzej u Domu invalida da bismo vidjeli Napoleonov grob, no zakasnili smo, pokušali smo i ući u groblje Pere-Lachaise gdje je pokopan slavni Jim Morrisson, ali i manje poznata Susan Sontag (meni važna zbog fotografije), no i tu smo zakasnili. Svejedno, poslijepodne je bilo sjajno. O čemu će učitelji pa čak i u Parizu, nego o svojem poslu.
No, vratimo se na prijepodne i naš tečaj. Učimo zajedno s Turcima koji zbog slaboga poznavanja engleskoga jezika teško prate predavanje. Imaju 3-4 izvrsne govornice engleskog i jednog izvrsnog muškog govornika. Oni prevode sve što se govori i jako su zainteresirani za materiju. Svejedno, vrlo smo aktivno i strastveno izmjenjivali iskustva o IKT tehnologijama koje se primjenjuju u našim školama te o implementaciji novih IKT trendova. Turci imaju sve škole (dakle, cijela država) opremljene pametnim pločama i svako dijete i svaki učitelj ima svoj vlastiti tablet koji im je osigurala država. Tko bi rekao za Tursku. Doduše, oni se ekonomski jako razvijaju i podržavaju poslovnu klimu pa stvaraju uvjete za napredak za razliku od nas.
Inače, naučio sam da se u Turskoj za Hrvatsku kaže "Hrvatistan", a mislio sam da je to neka naša interna zafrkancija u obliku samokritike. I još. Igrali smo Kahoot nakon jednoga dijela edukacije i učitelj Janko Kalšan je pobijedio! Turci su (muški dio) bili jako kompetitivni pa im je bilo stvarno teško prihvatiti da smo mi Hrvati pobijedili (ok, ja sam na kraju bio 7. od nas 13, ali u prvome dijelu kviza sam vodio).
Sad smo u hotelu i zajedničkim snagama pišemo blogove. Uskoro slijedi odmor i onda sutra iovo nanovo. Čitamo se još!



Pariz - grad umjetnosti

Neki gradovi su ipak drugačiji od ostalih. Grad Svjetla, središte svjetske umjetnosti i kulture, mjesto slavne prošlosti, posebnog šarma i imidža te neopisive ljepote, takav je grad. Učitelj Davor Žerjav i ja trudimo se upiti što više sadržaja ovog sjajnog grada,  što nam ne pada posebice teško. U nedjelju smo, nakon posjeta muzeju d'Orsay i djela Van Gogha, Moneta i Gauguina, prešli rijeku Seinu i ušli u najpoznatiji i najveći muzej na svijetu, Louvre, i doživjeli taj osmijeh (i pogled) Mona Lise. Naravno, pokraj krasnih umjetnina iz raznih doba svjetske povijesti, što čini ovo mjesto Mekom za sve ljubitelje umjetnosti i povijesne znanosti. Notre Dame, katedrala na otoku na rijeci Seini, nedaleko Louvra, bila je naša sljedeća destinacija. Zvonara nismo vidjeli, no ostali smo impresionirani ovom izuzetnom građevinom koja dominira samim centrom grada. U moru turista, metroom smo se vratili u hotel, čime je oporavak naših umornih nogu mogao započeti - do sutra.











Projekt "Iskorak u budućnost" predstavljen na HUPE konferenciji

Od 20. do 22. travnja u Poreču je održana godišnja HUPE konferencija za nastavnike engleskog jezika. U izuzetno dobro organiziranom programu u tri dana, nastavnici su mogli posjetiti radionice, izlaganja i izložbe knjiga te se stručno usavršavati.
U subotu, 21. travnja izlaganje je imala učiteljica Tea Horvatić koja je prestavila Erasmus+ projekt Osnovne škole Strahoninec "Iskorak u budućnost". Govorila je općenito o programu Erasmus+ i kako se prijaviti za sudjelovanje u njemu, kako osmisliti projekt i na primjerima iz vlastite škole pokazala je aktivnosti kojima poboljšavamo kvalitetu OŠ Strahoninec i moderniziramo školu.

Između ostalog, spomenula je nove metode poučavanja koje koristimo (npr. kooperativnu metodu ili IKT u nastavi), uporabu Micro:bita i tableta i kako poticati učenike i učitelje na odgovorno ponašanje na internetu i razvijati njihovu digitalnu pismenost.
Na kraju je podijelila korisne poveznice s publikom i pozvala ih na suradnju.


petak, 13. travnja 2018.

Završni dan job shadowing aktivnosti u Poljskoj


Nakon završenih job shadowing aktivnosti, primile smo naše certifikate i podijelile učenicima male poklone. Oprostile smo se s našim dragim mentoricama i ravnateljem te smo sada, pune pozitivnih utisaka i novih saznanja, spremne vratiti se u Hrvatsku i primijeniti naučeno.







četvrtak, 12. travnja 2018.

Video konferencija

Nakon nastave i demonstracije različitih web aplikacija za učenje kao što su LearningApps.org, digipuzzle.net  i Quizizz, organizirali smo videokonferenciju te povezali male Poljake iz 2. razreda i naše učenike iz 3.a razreda. Učenici su se nakon veselog pozdravljanja upoznali, otpjevali nekoliko pjesama i kratko porazgovarali.








srijeda, 11. travnja 2018.

Obrazovni sustav u Poljskoj

U Poljskoj je do nedavno sustav obrazovanja bio organiziran u tri razine, prva razina (primary school) traje šest godina, druga (middle school) tri i treća (high school) također tri. No, konzervativna vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) odlučila je 2016. godine zamijeniti sustav obrazovanja u tri razine, sustavom u dvije razine. Prema tome djeca bi na prvoj razini, bila zadržana dvije godine dulje prije nego li bi krenuli u srednje škole (treća razina), a druga razina (middle school) bi potpuno nestala. Tako danas, u Poljskoj po prvi puta imaju 7. razred. 
Organizacija nastavih predmeta sada se ne razlikuje puno od našeg.
Školovanje je obavezno od 6. do 18. godine života što podrazumijeva osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje. Iako nije obavezno, gotovo svaka škola u svom sklopu ima i vrtić, odnosno predškolu. Već u vrtiću djeca počinju učiti engleski jezik. 
U osnovnoj školi učenici uče 2 strana jezika: engleski kao prvi strani jezik, a broj sati tjedno povećava se prema kraju osnovnoškolskog obrazovanja (1.-3. razreda – dva sata tjedno, od 4.-8. razreda tri sata tjedno). U sedmom razredu uvodi se obavezan drugi strani jezik – njemački, a učenici ga slušaju 2 sata tjedno.
Od prvog razreda obavezan je i vjeronauk odnosno etika, a roditelji učenika opredjeljuju se što će od ponuđenog učenici pohađati.
Maksimalan broj djece u razredima je 24, a u integriranim razredima i manje, a opet ovisno o broju djece s poteškoćama.
Rad učitelja osim onog što mi podrazumijevamo kao redovan rad u razredu, uključuje i podosta sati individualnog rada s učenicima (1 na 1), tjedno čak do 7 sati, a opet ovisno o uzrastu učenika i razredu kojem predaju.
Do trećeg razreda nema brojčanog ocjenjivanja. Roditeljima se šalju samo informacije o napretku učenika. U četvrtom razredu počinje ocjenjivanje i to ocjenama od 1 do 6, pri čemu je 1 nedovoljno, 2 prihvatljivo, 3 dovoljno, 4 dobro, 5 vrlo dobro i 6 odlično.

utorak, 10. travnja 2018.

Nastava u Szkola podstawowa nr 2

Drugi razred broji 16 učenika od kojih je velika većina učenika s posebnim potrebama. Nastavni plan i program je prilagođen njihovim sposobnostima, a najviše rade na socijalizaciji i učenju ponašanja. U razredu je nekoliko učenika s  autizmom, velik broj učenika s disleksijom, disgrafijom, diskalkulijom i drugim oblicima poteškoća. Dvije učiteljice predaju u razredu jer je učenicima potrebna neprestana asistencija. Iako se svakodnevno susreću s mnogobrojnim problemima, učenici lijepo napreduju. Satovi  traju po 45 min, ali se aktivnosti neprestano mijenjaju i prilagođavaju njihovim mogućnostima i raspoloženju.
Ovih dana u školi obilježavaju Svjetski dan autizma pa se ta tema provlači kroz sve aktivnosti. Jutra započinju pričom „o dječaku i djevojčici“ a autizmom pa nakon toga učenici iznose svoja iskustva i osvještavaju različitosti, ali i sposobnosti djece koja su po nečemu drugačija.





Predstavila sam im našu zemlju, a oni meni svoju. Zaključili smo da obje zemlje imaju mnogo toga lijepoga i da su naši jezici slični, tako im nije bio nikakav problem naučiti na hrvatskom brojiti do 10 i nabrojati dane u tjednu. Učenici su iznimno zainteresirani, otvoreni i puni emocija što pokazuju u svim etapama nastavnog procesa.
Nakon svake obrazovne aktivnosti slijedi mali predah u obliku pjevanja, razgibavanja, likovnog izražavanja.



Svoje vještine grafomotorike razvijaju i pomoću ozobota. Ozobot je „mali robot“ koji slijedi pravilno nacrtane linije isprekidane zadanim kodovima. Učenici su vrlo zainteresirani za rad s ozobotima, a prema pričanju učiteljice Marzene, ozoboti su dobrim dijelom zaslužni za njihov napredak u grafomotorici.




U 3. razredu ima 21 učenik. Demonstrirali su rad s različitim internetskim aplikacijama na računalu. Svaki učenik na satu ima osigurano korištenje laptopa te bez problema mogu na takav, zabavan, način ponavljati ili uvježbavati gradivo. Ovih dana vježbali su množenje i dijeljenje brojeva do 100, ponavljali sat ili uru i računali vrijeme, mjerne jedinice za temperaturu i očitavanje temperature na termometru te procjenjivali i računali udaljenosti u metrima i kilometrima. 




Učenici u Poljskoj engleski jezik počinju učiti još u vrtiću. Od prvog do trećeg razreda imaju 2 sata engleskog jezika tjedno, a od četvrtog do osmog razreda 3 sata tjedno. 
U Szkola Podstawowa nr 2 koriste udžbenike za engleski jezik izdavača Oxford, Gold Sparks ( od 1. do 3. razreda) i Team Up (od 4. do 8. razreda). 
    

Nastava engleskoj jezika je vrlo slična nastavi engleskog jezika u našoj školi. Na svakome satu imaju listening, speaking, reading, writing activities. Učenici slušaju riječi i rečenice, ponavljaju, zapisuju nepoznate riječi, prevode, uče kroz igru, igrajući igre pamćenja, domino, memory, izrađujući križaljke.





Gotovo svaki sat koriste digitalne materijale koji prate udžbenik te  na pametnim pločama uvježbavaju i gramatiku u vokabular. 






U nižim razredima osim raznih igrica na pametnoj ploči, kao što su point to..., matching, memory cards, puzzle, vrlo često koriste slikovne kartice i kartice s riječima.




Gramatika engleskog jezika jednako je teška malim Poljacima kao što je teška i malim Hrvatima. Brojive i nebrojive imenice, koje su upravo danas ponavljali nekim učenicima su zadavale velike probleme. Some i any nije bilo toliko teško kao i zapamtiti pravilo kada se koriste član a a kada an. 
Učenici redovito imaju domaće zadaće iz engleskoj jezika, riješiti zadatke u radnoj bilježnici, naučiti nove riječi, prevesti engleske rečenice na poljski...