ponedjeljak, 19. prosinca 2016.

Dublin - 3.dan

Trećeg dana usavršavanja posjetili smo Marino College u Dublinu. Ta je škola 2015. godine dobila brončanu medalju za korištenje digitalnih medija u nastavi. Djelatnici i učenici Marino College već godinama koriste iPad-e u nastavi.Učitelji i učenici škole prezentirali su prednosti i nedostatke korištenja iPad-a. 


Posjetili smo i najbolje sveučilište u Irskoj Trinity CollegeDublin koje je ujedno i među 100 najbolje rangiranim sveučilištima u svijetu (QS World University Rankings 2016/17) .


četvrtak, 8. prosinca 2016.

Dublin - 2.dan

Drugog dana usavršavanja upoznali smo još neke aplikacije koje možemo koristiti u nastavi. Predavač iz Finske Petri Ilmonen  nas je upoznao s finskim obrazovnim sustavom. Kasnije su nam se pridružili irski učitelji koji su nam prenijeli svoja iskustva primjene tableta u nastavi.

ponedjeljak, 5. prosinca 2016.

Dublin - 1.dan

Prvog dana stručnog usavršavanja u Dublinu na strukturiranom tečaju kako učiti i poučavati  s tabletima naučili smo kako se koristiti sa slijedećim aplikacijama.

  • Book Creator ja aplikacija pomoću koje možemo kreirati knjigu. 
  • Keynote  (iOS) je aplikacija za izradu prezentacija. 
  • Classroom (iOS) je aplikacija kojom možemo kreirati virtualnu učionicu i komunicirati s učenicima u njoj.


subota, 19. studenoga 2016.

Pripreme za prvi tečaj u Dublinu

Učiteljice tehničke kulture Katica Mikulaj Ovčarić i likovne kulture Marina Mrazović pripremaju se za odlazak na stručno usavršavanje u Dublin. Tema njihovog tečaja je učenje i poučavanje s tabletima i sigurni smo da će donijeti mnogo primjera dobre prakse iz Dublina. U nastavku donosimo e-knjižicu s osnovnim informacijama o tečaju i o Dublinu koju su pripremili organizatori tečaja iz tvrtke Atempo u suradnji s dublinskom tvrtkom UrAbility:



Sretan put!

srijeda, 12. listopada 2016.

Provedba projekta

U ovom projektu će 7 nastavnika sudjelovati na strukturiranim tečajevima u Europi sljedećih tema:
- Zdravi učitelji – zdrava škola
- Nova okruženja učenja
- IKT kao alat za interkulturno i medijsko obrazovanje
- Učenje u budućnosti s tabletima i iPadima

Navedeni tečajevi bave se primjenom IKT u nastavi i sudjelovanjem na njima želimo postići modernizaciju škole, veću primjenu tehnologije u nastavi, koja je vrlo bliska učenicima te samim time veću motiviranost učenika za učenje što su sve i dugoročni ciljevi škole. Obzirom da IKT sve više napreduje iz dana u dan, bitno je držati korak s tehnologijom i redovito se usavršavati i isprobavati novije alate za primjenu u nastavi. Kroz usavršavanje tih digitalnih kompetencija, lakše ćemo ostvarivati i online suradnju s drugim školama i surađivati na eTwinning projektima. Osim toga, s novim vještinama moći ćemo poboljšati web stranice škole i napraviti bolje mogućnosti za diseminaciju rezultata ovog i ostalih projekata uporabom e-platformi za učenje, blogova i ostalih korisnih alata.

Tečaj o zdravlju pomoći će nastavnicima razviti zdravije životne navike i kroz sport i pravilnu prehranu primijeniti naučeno i u školi i u privatnom životu. Time ćemo ostvariti cilj zdravije škole. Kako su svi strukturirani tečajevi u stranoj zemlji, u nekoj od zemalja Europske unije, pripremajući se za tečaj i tijekom tečaja, sudionici mobilnosti upoznati će kulturnu, društvenu i jezičnu raznolikost pojedine europske zemlje što će pridonijeti boljem razumijevanju drugih kultura i država.

Nakon povratka s mobilnosti, učitelji će diseminirati svoja saznanja kolegama i učenicima i tako pridonijeti internacionalizaciji škole te potaknuti ostale na sudjelovanje u budućim programima. Osim toga, na pojedinim tečajevima upravo je naglasak na interkulturalizmu, stoga ćemo kroz sudjelovanje na njima ostvariti interkulturni cilj našeg projekta - u školi, u zajednici i u državi. Ono što sigurno očekujemo kao ishod projekta je veća motivacija i zadovoljstvo poslom sudionika mobilnosti, što povlači za sobom veću kvalitetu nastave. Sve spomenuto daje međunarodnu dimenziju Osnovnoj školi Strahoninec.

ponedjeljak, 3. listopada 2016.

O projektu ukratko

Projekt "Korak do škole budućnosti" bavi se modernizacijom i internacionalizacijom OŠ Strahoninec kroz slanje 7 nastavnika na stručna usavršavanja na strukturirane Erasmus+ tečajeve u Europi.

Teme projekta su poboljšanje kvalitete škole i priprema za budućnost uz korištenje IKT - nove tehnologije, razvoj digitalnih kompetencija, interkulturne kompetencije i uvođenje zdravog života u školu. Uz to želimo ispuniti potencijale svakog učenika, od onih s posebnim potrebama do onih darovitih, više ih motivirati za učenje i njegovati toleranciju, kreativnost i pozitivne stavove za život u EU zajednici.

Osnovni ciljevi projekta su:
- unapređenje ključnih kompetencija i vještina nastavnika i učenika kroz cjeloživotno učenje
- modernizacija i internacionalizacija škole kroz interkulturalizam
- poboljšanje kvalitete škole, nastave, metoda rada i zdrav život djelatnika i učenika

Projekt će trajati godinu dana, a počinje 3. listopada 2016. i završava 2. listopada 2017. 

Sufinancirano sredstvima programa Europske unije Erasmus+ / 
Co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union